Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. II SA/Po 850/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 lutego 2014 r. sprawy ze skargi Spółki A z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2013 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Wójt Gminy , po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. (znak [...]), na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 , art. 60 ust. 1 w zw. z art. 61 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012r., poz. 647) odmówił spółce A Spółka jawna z siedzibą w G. ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie kopalni kruszywa naturalnego na obszarze o powierzchni 3,7900 ha na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym [...] w miejscowości G. w gminie P.
Organ I instancji odmówił ustalenia warunków zabudowy, uznając, że nie została spełniona przesłanka z art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p., bowiem brak jest w bezpośrednim sąsiedztwie na obszarze analizowanym jakiejkolwiek funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu (w tym funkcji usługowej lub produkcyjnej) podobnej do określonej we wniosku inwestora oraz nie spełnia warunku dobrego sąsiedztwa nawet przy szerokim rozumieniu zasady kontynuacji funkcji i cech zagospodarowania terenu. Teren działki nr [...] leży w granicy obszarów chronionych: Parku Krajobrazowego oraz w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. W wyniku eksploatacji powstanie wyrobisko o głębokości około 7,4. skutkiem eksploatacji będzie trwałe przekształcenie powierzchni terenu polegające na powstaniu wyrobiska poeksploatacyjnego o powierzchni 2,5 ha i głębokości średnio 5,3 m, w części odsłonięty zostanie poziom gruntowy wód podziemnych. Nie przepruje się zasypania wyrobiska po jego eksploatacji, a wyrównanie i złagodzenie jego zboczy. Eksploatacja ta spowoduje więc trwałe przekształcenie terenu, naruszenie rzeźby terenu sprzecznej z celami jej ochrony.