Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. I SA/Lu 1284/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca),, WSA Małgorzata Fita, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania, A. Z., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za październik 2007 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji i akt sprawy wynika, że podstawę podjętego przez organ I instancji rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia postępowania podatkowego, które wykazały, że skarżący prowadzący działalność gospodarczą polegającą na hurtowej sprzedaży odpadów i złomu w miesiącu październiku 2007 r. nieprawidłowo obniżył podatek należny o podatek naliczony VAT wynikający z 3 faktur VAT wystawionych przez firmę A Z.F. w D., dokumentujących zakup złomu stalowego, gdyż faktury te stwierdzają czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego z poczynionych przez organ ustaleń wynika, że Z. F., widniejący na ww. fakturach jako sprzedawca, nie dokonał czynności dostawy towarów, ponieważ nie był ich właścicielem, a jedynie firmował działalność gospodarczą M. F. (swojego bratanka), który z dniem 24 lutego 2006 r. wyrejestrował prowadzoną na własne nazwisko działalność gospodarczą.

Stąd też zakwestionowane faktury nie odzwierciedlają, w aspekcie podmiotowym, sprzedaży dokonanej przez Z.F.na rzecz A. Z. i w świetle regulacji z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: "ustawa VAT") nie mogą stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00