Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1821/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Ewa Kamieniecka, Sędziowie: Sędzia WSA - Katarzyna Radom, Sędzia WSA - Anetta Chołuj (sprawozdawca), Protokolant: Anna Kruś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 26 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia i ulgi w podatku rolnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia 29 kwietnia 2013 r. nr [...] w sprawie odmowy K. i M. K. (podatnicy) zwolnienia i ulgi w podatku rolnym z tytułu nabycia gruntów.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy wnioskiem z dnia 15 marca 2013 r. K. i M. K. zwrócili się o zwolnienie z podatku rolnego na okres pięciu lat z tytułu nabycia gruntów o powierzchni 0,8636 ha, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 28 sierpnia 2012 r., a następnie o udzielenie ulgi w tym podatku w kolejnych latach. Oświadczyli, pod rygorem odpowiedzialności karnej, że są już właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,9200 ha.

Organ pierwszej instancji ww decyzją odmówił zwolnienia i ulgi, uzasadniając to tym, że nie został spełniony warunek dotyczący sposobu nabycia przedmiotowych gruntów. Grunty te nabyto bowiem w toku postępowania egzekucyjnego, w trybie licytacji komorniczej, nie zaś w drodze umowy sprzedaży.

We wniesionym od tej decyzji odwołaniu podatnicy zarzucili błędne zastosowanie przepisów obowiązującego prawa przez przyjęcie, że sprzedaż przymusowa nie jest sprzedażą w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym. Wskazali, że grunty nabyli w drodze egzekucji z nieruchomości dłużnika a prawo własności zostało przysądzone przez Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2012 r. i wpisane do księgi wieczystej. W ocenie odwołujących się przysądzenie własności nieruchomości zastępuje de facto umowę sprzedaży i następuje po wpłaceniu ceny nabycia, a ponadto o sprzedaży jest w sposób wyraźny mowa w art. 952 kpc, czego organ podatkowy nie uznał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00