Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Bd 1106/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirella Łent Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant: Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki "[...]" w wysokości [...] zł.

W złożonym odwołaniu skarżący zarzucił naruszenie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm., dalej: "u.p.a.") poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, a także naruszenie art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm., dalej: "O.p.") poprzez przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów i dokonanie ich dowolnej

i wybiórczej oceny. Strona wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i umorzenie postępowania w sprawie.

Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ podniósł, że dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy istotne było ustalenie, w jaki sposób zaklasyfikować nabyty wewnątrzwspólnotowo przez stronę samochód, tzn. czy ww. pojazd należy zaliczyć do kategorii pojazdów osobowych (kod CN 8703), które podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, czy też ciężarowych (kod CN 8704), które nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Zdaniem Dyrektora Izby Celnej, zgromadzony przez organ pierwszej instancji materiał dowodowy pozwala zaklasyfikować przedmiotowy pojazd jako samochód osobowy.

W tym zakresie organ wskazał, że z pisma z dnia 01 października 2010 r. otrzymanego od krajowego przedstawiciela producenta pojazdów marki "[...]" spółki z o.o. "K. T." (obecna nazwa "V. G. P." spółka z o. o.) oraz stanowiącej uzupełnienie ww. pisma informacji przekazanej w dniu 27 maja 2013 r. wynika, że pojazd marki "[...]" o wskazanym nr nadwozia wyprodukowany został w roku 2000, jako dziewięciomiejscowy samochód osobowy, bez przestrzeni ładunkowej, bez przegrody, z szybami bocznymi na całej długości pojazdu oraz podłogą i ścianami bocznymi wyłożonymi odpowiednio gumą i płytą pilśniową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00