Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. IV SA/Po 960/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędziowie WSA Anna Jarosz WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi D. R. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej MSW w Poznaniu z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie niezdolności do służby uchyla zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie nr [...] Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2013 r.

Uzasadnienie

Dnia [...] marca 2013 r. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu skierował D. R. (dalej: "Kandydat" lub "Skarżący") do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w Poznaniu w celu orzeczenia zdolności kandydata do służby w Policji.

Orzeczeniem nr [...] z [...] kwietnia 2013 r. Wojewódzka Komisja Lekarska MSW w Poznaniu (dalej: "Wojewódzka Komisja Lekarska" lub "organ I instancji") uznała Kandydata za niezdolnego do służby w Policji z powodu tatuażu na [...], [...] i [...], z powołaniem się na "§2p4 kat.N".

Odwołanie od powyższego orzeczenia wniósł Kandydat. Ocenił, że tatuaże, które posiada, nie stanowią przeszkody do pełnienia służby w Policji, gdyż są w miejscach zawsze zakrytych ubraniem, nawet wtedy, kiedy nosi koszulę z krótkim rękawem. Ponadto nie zawierają treści niezgodnych z prawem, ani obraźliwych. Kandydat podkreślił, że przed badaniem przez Wojewódzką Komisję Lekarską był badany przez czternastu lekarzy, z których żaden nie zgłosił przeciwwskazań do podjęcia przezeń pracy w Policji, a psycholog określił go jako "idealnego kandydata do pracy w Policji". Testy sprawnościowe zaliczył z wynikiem bardzo dobrym, na pięćdziesięciu kandydatów uzyskał szósty wynik czasowy. Testy multiselect oraz wywiad zorganizowany zdał z wynikami bardzo dobrymi.

Orzeczeniem nr [...] z [...] maja 2013 r. Okręgowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Poznaniu (dalej: "Okręgowa Komisja Lekarska" lub "organ II instancji"), na podstawie dokonanego rozpoznania: "[...] rozległe tatuaże na [...],[...] i [...]. §2 p.4 kat.N (niezdolny)", uznała Kandydata za niezdolnego do służby w Policji. W uzasadnieniu organ wskazał, że rozległy tatuaż na [...], zgodnie z § 2 pkt 4 załącznika nr 1 [powinno być: załącznika nr 2 - uw. Sądu] do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 79 poz. 349 z późn. zm.; dalej w skrócie: "Rozporządzenie") czyni Kandydata niezdolnym do służby w Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00