Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Gl 1579/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska - Kyć (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Małgorzata Herman, Protokolant st. sekr. sąd. Marta Mielczarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania R. M. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. z [...] r. nr [...] , określającą wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2012 r. do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości [...] zł. W podstawie prawnej powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), a także przepisy powołane w uzasadnieniu decyzji.

W uzasadnieniu wyjaśnił, że przeprowadzone postępowanie kontrolne wykazało, iż w rozliczeniu za sierpień 2012 r. podatnik uwzględnił podatek naliczony wynikający z faktur VAT (enumeratywnie wymienionych w zaskarżonej decyzji) dokumentujących nabycie oleju napędowego wykorzystywanego do napędu samochodu specjalnego - bankowóz typu C - [...] .

Pismem z [...] r. R. M. za pośrednictwem pełnomocnika wniósł zastrzeżenia do protokołu kontroli z 21 listopada 2012 r., wnioskując o przesłuchanie strony oraz o przeprowadzenie dowodu z:

- zaświadczenia z banku na okoliczność ustalenia faktu, iż podatnik dokonuje częstych wypłat gotówki, którą następnie przewozi bankowozem typu C;

- faktur wystawionych przez kontrahentów i przez stronę na okoliczność ustalenia faktu, iż podatnik obraca dużymi kwotami gotówkowymi, które następnie przewożone są przez bankowóz.

Po wszczęciu postępowania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do sierpnia 2012 r. R. M. przesłuchany na okoliczności związane z wykorzystaniem w działalności nabytego bankowozu, zeznał, że: nabył bankowóz typu C celem przewozu do banku środków pieniężnych otrzymanych od klientów za sprzedany towar płatny gotówką jak również pobranych pieniędzy z banku celem zapłaty za faktury kosztowe gotówkowe; dowodami potwierdzającymi dokonywanie transakcji gotówkowych są faktury gotówkowe oraz KP (kasa przyjmie), które wystawia do faktur dokumentujących sprzedaż przelewową oraz KW (kasa wyda) w sytuacjach dokumentujących przyjęcie gotówki od klienta; przed nabyciem bankowozu typu C, ponosił własne ryzyko przewozu pieniędzy zwykłym samochodem osobowym i nie korzystał z firmy świadczącej usługi w zakresie przewozu i konwoju środków pieniężnych, ponieważ nie było go na to stać; bankowóz jest wykorzystywany wyłącznie do celów przewozu gotówki w jego firmie i nie świadczy usług konwojowania pieniędzy dla innych podmiotów; nie wyobraża sobie przewozu gotówki bez bankowozu, bowiem z miesiąca na miesiąc udział sprzedaży gotówkowej rośnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00