Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Gd 651/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Górska, Sędzia WSA Mariola Jaroszewska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 czerwca 2013 r., nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A.T. kwotę 740 (siedemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. T. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 10 czerwca 2013 r. uchylającą w całości decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie opłaty planistycznej i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Zaskarżona decyzja zapadła w następujących okolicznościach sprawy:

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 10 kwietnia 2013 r. w punkcie 1 zobowiązał A. T. do zapłaty kwoty 48.576,90 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonych jako działki nr: [...], położonych w G. obręb M. po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego M. w mieście G., w punkcie drugim organ decyzji zobowiązał stronę do wpłacenia powyższej kwoty na rachunek organu, w terminie 14 dni od dnia w którym decyzja stanie się ostateczna, zastrzegając, że w przypadku nieuiszczenia opłaty w terminie Gminie Miasta [...] należą się odsetki wynikające z przepisów prawa. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 36 ust. 4 i art. 37 ust. 1, 3, 4, 6, 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r., poz. 647, ze zm.).

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego M. w mieście G. zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta [...] nr [...] z 28 kwietnia 2005 r. (Dz. Urz. Woj. [...] nr 63, poz. 1182), teren wskazanych powyżej działek przewidziany jest pod funkcję zabudowy mieszkaniowej ekstensywnej (domy mieszkalne do 4 mieszkań dostępnych z jednej klatki schodowej). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 1993 r. obowiązujący na tym obszarze do 31 grudnia 2003 r., dla terenu przedmiotowych nieruchomości przewidywał funkcję parków i zieleńców (ZP) oraz usług sportu (US). A. T., będąca właścicielem gruntu w dniu wejścia w życie planu, sprzedała przedmiotowe działki w latach 2006, 2007 i 2008, a postępowanie zakończone przedmiotową decyzją organ wszczął pismem z dnia 7 sierpnia 2009 r. Na podstawie operatów szacunkowych organ ustalił, że nastąpił wzrost wartości sprzedanych nieruchomości i naliczył opłatę w wysokości 30% kwoty wzrostu wartości nieruchomości, ustalonej na dzień sprzedaży poszczególnych działek gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00