Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Gd 1245/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi M.W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
M.W. we wniosku złożonym w dniu 6 marca 2013 r., o udzielnie pisemnej interpretacji indywidualnej przedstawił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca dnia 1 lutego 2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej pod nazwą "Usługi Prawne i Doradcze M.W.". W tym też dniu wnioskodawca zawarł na czas nieokreślony umowę współpracy o stałe świadczenie usług prawniczych z "P.W. Spółka Partnerska Radców Prawnych i Doradcy Podatkowego" Oddział w (...). Jednym z warunków umowy określającym zakres współpracy jest posiadanie przez wnioskodawcę statusu aplikanta radcowskiego. Z chwilą utraty owego statusu umowa ta ulegnie rozwiązaniu. Nadmienił, że świadczy również usługi prawniczo-doradcze innym podmiotom, co przyczynia się do uzyskiwania dochodów z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
W dniu 24 września 2011 r. wnioskodawca przystąpił do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską. Uchwałą z dnia 25 września 2011 r. Komisja Egzaminacyjna ustaliła, że wnioskodawca uzyskał wynik pozytywny, w związku z czym złożył on wniosek do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych o wpis na listę aplikantów radcowskich.
Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2012 r. rozpoczął szkolenie w ramach aplikacji radcowskiej, co wiąże się z koniecznością uiszczania przez niego corocznej opłaty aplikacyjnej. Jak wskazał do obligatoryjnych kosztów szkolenia należą: coroczna opłata za szkolenie, opłata za wydanie legitymacji aplikanckiej, comiesięczne składki członkowskie za przynależność do samorządu zawodowego. Ponadto odpłatny jest także egzamin radcowski, którego złożenie z wynikiem pozytywnym jest warunkiem uzyskania tytułu zawodowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right