Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2013 r., sygn. I SA/Wr 1697/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant: Anna Kruś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 listopada 2013 r. przy udziale sprawy ze skargi U. H. na interpretację indywidulaną Ministra Finansów- Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację II. orzeka, że akt wymieniony pkt I nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

U. H. (dalej: strona, skarżąca) wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że strona wraz z mężem są właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni [...] ha. Żadne z nich nie prowadzi działalności gospodarczej, nie są też płatnikami podatku VAT. Majątek ten wchodzi w skład małżeńskiej wspólności ustawowej. Na ich gruncie stoi słup energetyczny, a nad nim przebiega linia wysokiego napięcia o mocy 220 KV. W marcu 2012 r. małżonkowie ustanowili na nieruchomości gruntowej służebność przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa przesyłowego. Za ustanowienie tej służebności otrzymali jednorazowe wynagrodzenie w kwocie 241.300 zł.

Na podstawie tego stanu faktycznego sformułowano pytanie, czy otrzymana z tego tytułu kwota wynagrodzenia - jako przychód z innych źródeł - podlega opodatkowaniu według skali podatkowej i czy powinna być wykazana w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu za rok podatkowy, w którym uzyskano wynagrodzenie, czy też kwota otrzymanego wynagrodzenia jest zwolnione z opodatkowania.

Zdaniem strony, wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie powinno podlegać opodatkowaniu, gdyż zgodnie z art. 3054 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm. - dalej: k.c.), do służebności przesyłu stosuje się odpowiednie przepisy o służebnościach gruntowych. Od dnia 3 sierpnia 2008 r. - po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu - ustanowiono nowy, odrębny od służebności gruntowych typ służebności - to jest służebność przesyłu (art. 305¹ - 3054). Od tego momentu nie jest możliwe ustanowienie służebności gruntowej w celu realizacji inwestycji liniowych. Można jedynie ustanowić służebność przesyłu. Ustawodawca dokonując wspomnianej nowelizacji nie dokonał jednak zmiany przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz.361 ze zm.), dalej w skrócie u.p.d.o.f. Na poparcie swojego stanowiska strona powołała orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie ( wyrok z dnia 22 maja 2012 r. w Gdańsku sygn. akt I SA/Gd 282/12, wyrok z dnia 29 września 2011 r. sygn. akt II FSK 654/10, wyrok z dnia 1 czerwca 2011 r. sygn. akt II FSK 88/10, wyrok z dnia 5 października 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 259/11). Wszystkie sądy doszły do przekonania, że służebność przesyłu stanowi rodzaj służebności gruntowych. Do odszkodowań wypłacanych osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwa rolne przez przedsiębiorstwa przesyłowe stosuje się zatem zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) u.p.d.o.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00