Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. VII SA/Wa 1563/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Paweł Groński (spr.), Protokolant st. ref. Karolina Kaca, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2013 r. sprawy ze skargi D.G. i H. G. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] października 2010 r. znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz D. G. i H. G. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego;

Uzasadnienie

Pismem z dnia 13 listopada 2009 r. Naczelnik Delegatury Biura Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy [...] złożył do [...] Konserwatora Zabytków wniosek o wydanie pozwolenia na podział działki nr [...] w obrębie [...], położonej przy ul. M. w W., poprzez wydzielenie z niej projektowanych działek o nr [...], do wniosku dołączając projekt podziału.

Decyzją z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] [...] Konserwator Zabytków nie pozwolił Miastu [...] W. na podział przedmiotowej nieruchomości.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosły D.G., H. G.oraz K. Z.

Po rozpatrzeniu odwołania Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] października 2010 r., L.dz. [...], działając w oparciu o art. 36 ust. 1 pkt 8, art. 89 pkt 1 i art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. ze zm.) oraz art. 17 pkt 2 i art. 138 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. (dalej kpa), umorzył postępowanie odwoławcze, wskazując w uzasadnieniu, że odwołujące się nie mają przymiotu strony postępowania. Organ wskazał, że zaskarżona decyzja administracyjna nie nakłada na odwołujące się żadnych obowiązków, ani nie przyznaje im jakichkolwiek uprawnień, nie można zatem dopatrywać się wkroczenia przez decyzję organu pierwszej instancji w sferę interesu prawnego odwołujących się. Wprawdzie planowany podział miałby na celu realizację roszczeń wynikających z art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze [...], jednak na dzień wydania decyzji odwołujące się nie dysponują tytułem prawnym do przedmiotowej nieruchomości, bowiem roszczenia ich nie zostały dotychczas rozstrzygnięte, a zdarzenia przyszłe i niepewne nie mogą stanowić o interesie prawnym podmiotu, a jedynie o interesie faktycznym, który nie daje uprawnień strony. Stwierdzenie przez organ odwoławczy, że wnoszący odwołanie nie jest stroną, w rozumieniu art. 28 kpa, powoduje umorzenie postępowania odwoławczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00