Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. III SA/Wa 1833/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Lemiesz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jolanta Sokołowska, sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2013 r. sprawy ze skargi A. L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. L. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 14 grudnia 2012 r. A. L. (dalej "Skarżąca") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w związku z likwidacją spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Skarżąca, jako osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy zamierza prowadzić działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki jawnej (dalej także "SPJ", "Spółka"). SPJ powstanie z przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej (dalej także jako "SKA"), w której Skarżąca jest akcjonariuszem.
SPJ będzie posiadać określone składniki majątkowe (dalej "Składniki"), wniesione -przed przekształceniem w SPJ - do SKA aportem przez spółkę z o.o. Składniki będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, bądź będą zakwalifikowane jako środki obrotowe i przeznaczone do sprzedaży.
Wnioskodawca dopuszcza możliwość (np. z powodów biznesowych) dokonania w przyszłości likwidacji SPJ. W takim przypadku, w rezultacie likwidacji SPJ Wnioskodawca uzyskałby w ramach majątku likwidacyjnego np. składniki majątkowe, do których mogłyby się zaliczać środki pieniężne pochodzące np. ze sprzedaży składników, środki trwale, towary oraz prawa majątkowe (np. w postaci wierzytelności pożyczkowych, które mogą przysługiwać Spółce względem pożyczkobiorców przed operacją likwidacji).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right