Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. I SA/Rz 792/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska Sędziowie WSA Tomasz Smoleń WSA Jarosław Szaro / spr./ Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 listopada 2013r. sprawy ze skargi spółki z o.o. "A" z siedzibą w L. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] maja 2013r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) określa, że interpretacja wymieniona w pkt. 1) nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki z o.o. "A" z siedzibą w L. kwotę 457 ( słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Rz 792/13

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi "A" sp. z o.o. w L. (dalej określana jako Spółka lub Skarżąca) jest interpretacja indywidualna z dnia

[...] maja 2013 r., nr [...], w której Dyrektor Izby Skarbowej

, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko Spółki dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową w związku z zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym spółki przekształcanej jest nieprawidłowe.

W postawie prawnej organ podatkowy wskazał art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.).

Jak wynika z akt sprawy, we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, będąca spółką z o.o. ma miejsce siedziby oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT. Spółka w poprzednich latach uzyskała z prowadzonej działalności zarówno zysk jak i poniosła stratę z tej działalności. Spółka zamierza uzyskany zysk z lat poprzednich uchwałą wspólników przeznaczyć na kapitał zapasowy. Obecnie wspólnicy Spółki noszą się z zamiarem dokonania jej przekształcenia w spółkę osobową zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 - dale ksh) w celu kontynuowania dalszej działalności w tej formie. W wyniku przekształcenia wszystkie aktywa i pasywa Spółki przejdą na spółkę osobową i nie będą zwracane wspólnikom. Wspólnicy Spółki nie wypłacali osiągniętego przez Spółkę zysku w postaci dywidendy dla wspólników, lecz uchwałami zgromadzenia wspólników przeznaczali go na kapitał zapasowy Spółki. Przekształcając Spółkę w spółkę osobową wspólnicy mają zamiar przeznaczyć kapitał zapasowy Spółki z o.o. na pokrycie strat. Wartość wkładów wspólników w spółce osobowej po przekształceniu będzie zatem odpowiadała ich udziałowi w kapitale zakładowym Spółki z o.o. Wspólnikami spółki osobowej będą wszyscy wspólnicy Spółki z o.o., wielkość ich udziałów w spółce osobowej będzie odpowiadała wielkości udziałów w Spółce z o.o. w momencie przekształcenia. Żaden ze wspólników nie wystąpi ze Spółki, a także żaden z nich nie otrzyma spłat w gotówce. W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00