Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. II SA/Po 594/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant Referent stażysta Martyna Dziubałka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 listopada 2013 r. sprawy ze skargi M. K. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą A. M. K. na postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w P. z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 14 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Po 653/12 uchylił postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w P. o uchybieniu terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Państwowego Okręgowego Inspektora Pracy w P. z dnia [...] 2012 r. o nałożeniu na M. K., prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą [...], grzywny w celu przymuszenia w związku z niewykonaniem obowiązku wskazanego w tytule wykonawczym z dnia [...] 2009 r. nr [...].
W wyroku tym Sąd stwierdził, że skoro doręczenia postanowienia I instancji dokonano skarżącej jako osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na zasadzie wpisu do ewidencji gospodarczej, to doręczenie winno nastąpić zgodnie z dyspozycją art. 42 § 1-3 kpa, a w związku z tym zastosowanie mają też art. 43 i 44 § 1-4 kpa. Doręczenie przesyłki do siedziby prowadzonego przez osobę fizyczną przedsiębiorstwa, które jest jednocześnie jej zorganizowanym miejscem pracy, powinno nastąpić, jeżeli nie do rąk adresata - właściciela tego przedsiębiorstwa, to do rąk osoby przez niego upoważnionej. Tak winno się stać zarówno wtedy gdy, doręczenie następuje na podstawie art. 42 § 1 Kpa dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na adres siedziby prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa, jak również na podstawie art. 45 Kpa jednostce organizacyjnej, a osoba odbierająca przesyłkę musi być upoważniona do takiego działania.