Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II SA/Op 417/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. Sędziowie WSA Elżbieta Kmiecik WSA Teresa Cisyk Protokolant St. inspektor sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 listopada 2013 r. sprawy ze skargi [...] L. Spółka Komandytowo - Akcyjna w [...] na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 5 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia budowy obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot zaskarżenia w niniejszej sprawie sądowoadministracyjnej stanowi decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 5 sierpnia 2013 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Starosty Nyskiego z dnia 5 czerwca 2013 r., wnoszącą sprzeciw w sprawie zamiaru przystąpienia do wykonania ogrodzenia z płyt betonowych prefabrykowanych o wysokości 2 m, od strony drogi, na nieruchomości położonej w miejscowości [...], na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym gruntów A..

Wydanie zaskarżonej decyzji nastąpiło w następującym stanie faktycznym.

Pismem z dnia 15 maja 2013 r. [...] Sp. z o.o., z siedzibą w [...], zgłosiła zamiar wykonania ogrodzenia z płyt betonowych prefabrykowanych ze słupkami o wysokości 2 m, przęsła o szerokości 2,50 m i długości 300 m, na nieruchomości usytuowanej w [...], na działce oznaczonej nr ewidencyjnym gruntów A..

Starosta Nyski decyzją z dnia 5 czerwca 2013 r., nr [...], na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a., wniósł sprzeciw na wykonanie ww. inwestycji. W uzasadnieniu, po przedstawieniu stanu faktycznego sprawy wskazał, iż zgodnie z § 2 pkt 11 uchwały Rady Miejskiej w Korfantowie z dnia 28 stycznia 2004 r., nr XVI/123/04 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Korfantów (ogłoszonej w Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2004 r. nr 13 poz. 239, ze zmianą opublikowaną w Dz. Urz. Woj. Opolskiego z 2012 r. poz. 647 - dalej zwanej planem) teren, na którym zlokalizowana jest działka nr A. stanowi teren rolny bez prawa zabudowy oznaczony symbolem "RP" (...). Nadto zaznaczył, że zgodnie z § 4 planu, tereny oznaczone symbolami 5RP, 6RP przeznacza się pod użytki rolne - uprawy polowe, dla których ustala się następujące warunki ich użytkowania: 1) utrzymuje się istniejące zagospodarowanie polno-łąkowe, 2) utrzymuje się istniejące drogi transportu rolnego; dopuszcza się ich modernizację i przebudowę oraz budowę nowych dróg, 3) utrzymuje się istniejące tereny zieleni w formie remiz śródpolnych, pasów wiatrochronnych i zieleni porastającej brzegi cieków wodnych; dopuszcza się wprowadzenie dodatkowych pasów wiatrochronnych, 4) utrzymuje się istniejące na terenach rolnych wody (płynące i stojące), 5) dopuszcza się ograniczone prowadzenie sieci infrastruktury technicznej z zaleceniem prowadzenia sieci jako podziemnych, 6) istniejące nieużytki przeznacza się do rekultywacji w kierunku rolnym. Następnie wskazując na przepis art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego podał, że ogrodzenie służące wydzielaniu nieruchomości od otoczenia stanowić będzie samodzielny obiekt budowlany. Jednocześnie zaakcentował, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego dokonanie zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m, jeśli nie narusza ustaleń miejscowego planu przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00