Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 października 2013 r., sygn. II SA/Sz 499/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 października 2013 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z prawem oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (ZWINB), po rozpatrzeniu odwołania A. M., od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., znak: [..] zezwalającej na użytkowanie budynku gospodarczego wybudowanego przy ul. [...] w [..] na działkach nr [...] i [...] , bez pozwolenia na budowę - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W oparciu o zebrany materiał dowodowy organ odwoławczy stwierdził, że nie naruszono art. 37 Prawa budowlanego, bowiem organ I instancji korzystając z przepisu art. 40 Prawa budowlanego z 1974 r. nałożył na inwestora obowiązek wymiany belek stropowych, z którego to zobowiązania inwestor wywiązał się oraz dołączył ocenę techniczną z której wynika, że stan techniczny budynku nie budzi żadnych zastrzeżeń i może być użytkowany. W tej sytuacji stosownie do art. 42 ust. 3 Prawa budowlanego organ I instancji zobowiązany był do wydania pozwolenia na jego użytkowanie.
Nie zgadzając się z przedmiotową decyzją A. M. złożyła na nią skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosząc o uchylenie decyzji organów obu instancji oraz zarzucając naruszenie art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego z 1974 r., a także przepisów proceduralnych (art. 7- 12 Kodeksu postępowania administracyjnego) w stopniu mającym istotny wpływ na rozstrzygnięcie.
Wyrokiem z dnia 3 lutego 2011 r. w sprawie II SA/Sz 998/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.