Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 października 2013 r., sygn. II SA/Op 373/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2013 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 29 kwietnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot zaskarżenia w sprawie stanowi decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 29 kwietnia 2013 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Burmistrza Głuchołaz z dnia 8 listopada 2012r. o odmowie przyznania M. S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad teściem, J. K..

Wydanie zaskarżonej decyzji nastąpiło w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z dnia 5 listopada 2012 r. M. S. zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Głuchołazach, Wydziału Spraw Społecznych, o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad teściem, J. K..

Decyzją z dnia 8 listopada 2012 r., nr [...], Burmistrz Głuchołaz odmówił M. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a to teściem J. K.. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji zacytował przepis art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, odwołał się do obowiązku alimentacyjnego określonego w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i wskazując na powyższe stwierdził, że wnioskodawca nie spełnia ustawowej przesłanki uprawniającej do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż nie jest osobą spokrewnioną z J. K. i nie ciąży na nim względem niego obowiązek alimentacyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00