Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 października 2013 r., sygn. IV SA/Gl 953/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 października 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi B. H. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie dotyczącej dodatku mieszkaniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] r., nr [...], uchylił decyzję z dnia [...] r., nr [...], przyznającą B. H. dodatek mieszkaniowy w wysokości 157,68 zł miesięcznie na okres od 1 listopada 2009 r. do 30 kwietnia 2010r. na zajmowany lokal mieszkalny przy ulicy [...] w B. i odmówił jej przyznania dodatku mieszkaniowego w okresie od 1 listopada 2009 r. do 30 kwietnia 2010 r. Orzeczenie zostało skutecznie doręczone B. H.w dniu 24 maja 2012 r. (k -30 akt administracyjnych).

B. H., reprezentowana przez radcę prawnego B. S., wniosła od powyższej decyzji odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności. Korespondencja zawierająca odwołanie i wniosek została nadana za pośrednictwem poczty w dniu 15 lipca 2013 r.

W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu podkreślono, że wnioskodawczyni od roku 2007 choruje na przewlekłą [...], której objawy nasiliły się szczególnie w okresie miesiąca kwietnia 2013 r. Pozostaje w związku z tym pod stałą opieką lekarską, która była niezbędna w czasie silnego osłabienia i spadku wydolności fizycznej, znacznie utrudniających, a wręcz uniemożliwiających jej samodzielne codzienne funkcjonowanie. Ponadto, wnioskodawczyni cierpi na [...], objawiającą się zaburzeniami wzroku poważnie utrudniającymi jej codzienne funkcjonowanie. Argumentowano, że objawy powyższych chorób i dolegliwości nasiliły się szczególnie w okresie wiosny i początku lata 2013 r. Wówczas wnioskodawczyni nie była w stanie samodzielnie egzystować i pozostawała pod stałą opieką lekarzy. Również z uwagi na chorobę oczu w okresie od otrzymania decyzji nie była w stanie sporządzić jakiegokolwiek pisma do organu wyższego stopnia, a nawet nadać go samodzielnie w urzędzie pocztowym. Następnie wskazano, że w dniu 5 lipca 2013 r. po kolejnej wizycie w poradni hematologicznej, chemioterapii onkologicznej i immunologii wnioskodawczyni zwróciła się do radcy prawnego B. S. z wnioskiem o dokonanie analizy skierowanej do niej decyzji oraz o wskazanie przysługujących jej uprawnień. Pełnomocnik w toku dokonanych czynności ustalił i przekazał wnioskodawczyni w dniu 8 lipca 2013 r. pełną informację prawną o przysługujących jej uprawnieniach i możliwości odwołania, co uzasadnia istnienie podstaw do przywrócenia terminu do złożenia odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00