Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 października 2013 r., sygn. I SA/Gl 292/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędziowie WSA Beata Kozicka, Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.), Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2013 r. sprawy ze skargi D. G. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...]r. nr[...] w przedmiocie Ordynacji podatkowej oddala skargę.

Uzasadnienie

D. G. zamieszkały w R. przy ul. [...], zwany dalej "wnioskodawcą", "stroną" lub "skarżącym", wniósł skargę na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego w imieniu Ministra Finansów, nr [...] z dnia [...] r., w której organ interpretacyjny stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2012 r. (data wpływu do organu interpretacyjnego: 27 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie ustalania terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz obowiązku przechowywania dokumentów księgowych: 1) w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska dochód z prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe, 2) w przypadku osiągnięcia straty z prowadzonej działalności gospodarczej, odliczanej w następnych latach podatkowych - jest nieprawidłowe.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Razem ze wspólnikiem rozważa rozszerzenie działalność gospodarczej i przeniesienie jej części na teren specjalnej strefy ekonomicznej. W związku z tą zmianą wspólnicy planują uzyskiwać dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie przekroczy wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy skorzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. 2012 r., poz. 361), zwanej dalej "updof", w związku z art. 21 ust. 5 updof. Jak każdy przedsiębiorca racjonalnie podchodzący do swojej działalności, wnioskodawca nie wyklucza, że w pierwszych latach podatkowych nowa działalność może przynieść stratę podatkową. Stanie się tak, gdy koszty uzyskania przychodów w jednym z następnych lat podatkowych przekroczą sumę przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00