Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2013 r., sygn. I SA/Wa 511/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Joanna Skiba Sędziowie: sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz sędzia WSA Dariusz Pirogowicz (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2013 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Skarbu Państwa decyzją z [...] stycznia 2013 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Z. K., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] listopada 2012 r. nr [...], o potwierdzeniu posiadania przez Z. K. w ½ części prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M. K. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w miejscowości B., powiat [...], województwo [...] (obecnie [...]).
Powyższa decyzja Ministra Skarbu Państwa wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Pismem z [...] września 1992 r. Z. K. wystąpił do Urzędu Rejonowego w T. z wnioskiem o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez jego ojca - M. K. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
M. K., zgodnie z zaświadczeniem Państwowego Archiwum Obwodu R. z [...] sierpnia 1992 r. nr [...] w roku 1938 był właścicielem nieruchomość położonej we wsi B., powiat [...], woj. [...], obejmującej łącznie [...] ha, w tym powierzchni użytkowej [...] ha, domu mieszkalnego oraz zabudowania niemieszkalnego. Wraz z rodziną, tj. żoną E., synami Z. i J. oraz córką Z., został on [...] lutego 1940 r. deportowany w głąb Związku Radzieckiego. Następnie wraz z synem - J. K. wstąpił do uformowanych na wschodzie Polskich Sił Zbrojnych (tzw. [...]). Natomiast pozostali członkowie jego rodziny, po ogłoszonej amnestii opuścili tereny Związku Radzieckiego i wyjechali do I. Po zakończeniu II wojny światowej rodzina K. przybyła do A. Do Polski w jej powojennych granicach M. K. wraz z żoną i synem - Z. repatriowali się [...] lutego 1948 r. Natomiast jego córka -Z. (nosząca obecnie nazwisko R.) wyemigrowała do K. i nigdy do Polski nie powróciła.