Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 2 września 2013 r., sygn. III SA/Kr 448/13

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia WSA Dorota Dąbek po rozpoznaniu w dniu 2 września 2013r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skarg M. K., P. A., Z. C. i M. S. na uchwałę Rady Powiatu z dnia 29 stycznia 2013r. Nr [...] w przedmiocie odwołania Starosty Powiatu postanawia : 1. odrzucić skargę Z. C., 2. zwrócić skarżącemu uiszczony wpis sądowy od skargi w kwocie 300 zł (słownie: trzysta złotych).

Uzasadnienie

W dniu 29 stycznia 2013r. Rada Powiatu podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie odwołania Starosty Powiatu. Uchwała została podjęta na podstawie art. 31 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. nr 142 poz. 1592 z późn. zm.). W § 1 tej uchwały Rada Powiatu odwołała M. K. ze stanowiska Starosty Powiatu, co było równoznaczne z odwołaniem całego Zarządu Powiatu.

Pismem z dnia 25 marca 2013r. M. K., P. A., Z. C. i M. S. wnieśli skargę na powyższą uchwałę Rady Powiatu, domagając się jej uchylenia lub stwierdzenia jej bezskuteczności.

W odpowiedzi na skargę Starosta Powiatu wniósł o oddalenie skargi.

Odpowiadając na wezwanie Sądu o wykazanie, że zaskarżona uchwała narusza ich interes prawny lub uprawnienie, skarżący w piśmie z dnia 10 czerwca 2013r. wyjaśnili, iż są adresatami tej uchwały, gdyż oprócz odwołania M. K. ze stanowiska Starosty Powiatu, odwołani zostali również członkowie Zarządu Powiatu, tj. P. A. i M. S. oraz członek komisji Rewizyjnej Z. C. Zdaniem skarżących, ich interes prawny w zaskarżeniu przedmiotowej uchwały wynika z ich uprawnienia do pełnienia funkcji w organach samorządu terytorialnego i biernego prawa wyborczego, wynikającego m.in. z art. 1 ust. 1, art. 26 ust. 1, 2 i 2a, art. 27 ust. 1, 2 i 3 ustawy o samorządzie powiatowym, oraz z prawa do zachowania tajności głosowania wynikającego z art. 31 tej ustawy. Poza tym skarżący uważają, że zaskarżona uchwała podważa zaufanie wyborców w stosunku do ich osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00