Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 września 2013 r., sygn. III SA/Kr 1729/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Maria Zawadzka (spr.) Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2013 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2012 r. znak [...] Burmistrz B odmówił przyznania K. J. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad żoną S. J. ur. [...] 1981 r. W uzasadnieniu decyzji, organ l instancji ustalił, że wnioskodawca jest mężem S. J. K. J. wystąpił o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na fakt, że zrezygnował z podjęcia zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną, która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 12 marca 1998 r. nr [...].

Organ wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoba wymagająca opieki nie może pozostawać w związku małżeńskim, chyba, że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku skarżącego, osobą która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności jest S. J., jednak pozostaje ona w związku małżeńskim, co dyskwalifikuje skarżącego do przyznania mu świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad żoną.

W odwołaniu od powyższej decyzji K. J. domagał się uchylenia zaskarżonej decyzji i orzeczenia zgodnie z wnioskiem, względnie przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia. Wydanemu orzeczeniu zarzucił błędną wykładnię prawa materialnego, a to art. 17 ust. 5 pkt 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, co skutkowało odmową przyznania mu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad żoną. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, a także sądownictwa administracyjnego w aktualnym stanie prawnym, powstałym na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2008 r. P 27/2007, stwierdzającego niezgodność art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych z Konstytucją, okoliczność, iż odwołujący sprawuje opiekę nad małżonkiem nie stanowi podstawy do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00