Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 25 września 2013 r., sygn. II SA/Bd 469/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 września 2013 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego "A" sp. z o. o. w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie opłaty za magazynowanie odpadów bez wymaganej decyzji za okres od II półrocza 2006 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia [...] (sygn. akt II SA/Bd 106/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [..], znak: [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Marszałka Województwa K. [...], znak: [...] wydane w przedmiocie ustalenia Spółce F. z o.o. w Ch. opłaty za magazynowanie odpadów bez wymaganej decyzji określającej sposób i miejsce magazynowania odpadów za I półrocze 2006 r., za II półrocze 2006 r., za I półrocze 2007 r., za II półrocze 2007 r., za I półrocze 2008r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zarzucił decyzjom organów obu instancji, iż nie zawierały szczegółowych wyliczeń (rachunku), z których jasno wynikałby sposób obliczenia spornej opłaty, co stanowiło naruszenie art. 107 § 3 oraz art. 11 Kpa.

Sąd stwierdził, że w decyzji Marszałka Województwa K. ogólnikowo wskazano sposób obliczenia odpadów, bez podania szczegółowych danych matematycznych, pozwalających na czytelne ustalenie podanych ilości sumarycznych. Za uchybienie procesowe organów obu instancji Sąd uznał również brak szczegółowych wyliczeń, z których jasno wynikałby sposób obliczenia spornej opłaty.

W ocenie Sądu, nie wzięto pod uwagę wagi odpadu ze względu na jego charakter, choć przepisy rozporządzenia o ustalaniu wysokości opłat różnicują je w odniesieniu do odpadów mokrych.

Sąd stwierdził, iż przepis art. 107 § 3 Kpa nakazuje, aby decyzja była czytelna i przy ponownym rozpoznaniu sprawy organy będą musiały określić szczegółowy sposób obliczania opłaty i wskazać w oparciu o jakie dowody, czy też podstawę prawną, przyjęły określone wartości składowe całego procesu obliczeniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00