Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 września 2013 r., sygn. I SA/Bd 528/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.) Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant Asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2013 r. sprawy ze skargi G. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2011 rok. 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz G.G. kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Burmistrz K. ustalił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2011 r. w kwocie [...] zł. W podstawie opodatkowania organ wskazał budynki pozostałe o powierzchni użytkowej [...] m2, do której zastosował stawkę podatkową wynoszącą [...] zł/m2.

Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie żądając uchylenia zaskarżonej decyzji w całości i orzeczenie o wymiarze podatku w wysokości przewidzianej dla budynków mieszkalnych. Skarżący zarzucił naruszenie art. 122, art. 187 § 1 i art. 210 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: "O.p.") poprzez zaniechanie przeprowadzenia postępowania podatkowego

w celu ustalenia właściwej stawki podatku, czego konsekwencją jest brak w zaskarżonej decyzji jakichkolwiek ustaleń dotyczących charakteru budynku.

Rozpatrując odwołanie, decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego wynika jednoznacznie, że działka, na której znajduje się obiekt budowlany (altana) strony na terenie R. O. D. "P." położona jest na terenie Miasta K. Potwierdza to jednoznacznie załącznik nr 1 do statutu O. K. S. M. nr [...] w K. będący jednocześnie załącznikiem do uchwały Nr XVII/195/08 Rady Miejskiej w Koronowie z dnia 27 lutego 2008 r. w sprawie nadania Statutów Osiedli (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2008 r. Nr 53, poz. 820), z którego wynika, że teren na którym położony jest ROD "P.", znajduje się w granicach Miasta K. Powyższe oznacza, że ROD "P." położony jest na terenie Miasta K., a nie na terenie miejscowości P. Nazwa P. jest nazwą występującą zwyczajowo - nie jest to wieś wchodząca w skład gminy wiejskiej K. Potwierdzają to także dane z ewidencji gruntów i budynków, z których zapisów jednoznacznie wynika, że działki na których położony jest ROD "P.", o numerach ewidencyjnych: [...] i [...] przy ul. J. [...], znajdują się na terenie Miasta K. Dla organów podatkowych wiążące są w tym zakresie dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Wypis z rejestru gruntów przy opisie władającego gruntem wskazuje jednoznacznie, że przedmiot opodatkowania położony jest na terenie jednostki ewidencyjnej Miasta K., w obrębie ewidencyjnym Miasto K.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00