Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 784/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi P. M. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości.

Uzasadnienie

Skarżący - P. M., 6 listopada 2012 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.

Opisując zdarzenie przyszłe wskazał, iż jako notariusz prowadzący kancelarię jest prawa płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do czynności prawnych dokonywanych przez osoby trzecie w formie aktu notarialnego. Skarżący ma również wynikający z art. 80 § 2 i 3 Prawa o notariacie, ustawowy obowiązek udzielania stronom czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego, informacji o treści obowiązujących przepisów, w tym przepisów prawa podatkowego. W związku z tym, w przypadku zaistnienia wątpliwości co do ich wykładni, zasadne jest wystąpienie przez Skarżącego z wnioskiem o wydanie stosownej interpretacji indywidualnej.

Skarżący przedstawił zatem stan faktyczny, z którego wynikało, że (1) dwie lub więcej osób fizycznych zamieszkałych w Polsce i podlegających tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zamierza zawiązać spółkę osobową (jawną lub komandytową) wnosząc do niej tytułem wkładów gotówkę. Od czynności tej zostanie opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych. (2) Po rejestracji spółki osobowej, jedna lub więcej osób fizycznych (wspólników spółki osobowej lub spoza grona wspólników) lub innych podmiotów zamierza podarować spółce osobowej gotówkę, nieruchomość lub inne rzeczy lub prawa, przy czym umowa lub umowy darowizny zostaną zawarte w formie aktu notarialnego przed Skarżącym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00