Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Go 447/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant sekr. sąd. Malwina Tomiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] r., nr XLIII/260/09 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta I. stwierdza nieważność § 11 ust. 7 i 8 zaskarżonej uchwały, II. orzeka, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w zakresie wskazanym w punkcie I wyroku.

Uzasadnienie

Wojewoda jako organ nadzoru, powołując się na przepis art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku O samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 roku, nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z art. 3 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) zaskarżył uchwalę Nr XLIII/260/09 Rady Miejskiej z dnia [...] lutego 2009 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta [...] obejmującego kwartały zabudowy pomiędzy ulicami: [...]. Zarzucając zakwestionowanej uchwale naruszenie przepisów art. 15 ust. 2 pkt 6 i ust. 3 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.) poprzez naruszenie zasad sporządzenia planu wniósł o stwierdzenie jej nieważności w części obejmującej zapisy § 11 pkt 7 i 8 przedmiotowej uchwały.

W uzasadnieniu skargi organ nadzoru wskazał, że w trakcie analizy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta [...] ustalonego w uchwale Nr XLJIl/260/09 Rady Miejskiej z dnia [...] lutego 2009 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta [...] obejmującego kwartały zabudowy pomiędzy ulicami: [...], stwierdzono naruszenie zasad sporządzenia planu poprzez niezgodne z prawem w zapisach § 11 pkt 7 i 8 uchwały. Wskazane uregulowania uchwały w brzmieniu: "Dla: obiektów malej architektury, elewacji graniczących z terenami o których mowa w ust. 1 oraz elewacji oznaczonych na rysunku jako ściana szczytowa budynku do przebudowy oraz elewacja o szczególnym znaczeniu, ustala się obowiązek do realizacji tych elewacji w oparciu o opracowania wariantowe lub konkursy oceniane przez inwestora, władze miejskie, konserwatorskie oraz przedstawicieli środowiska architektów i urbanistów (Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00