Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Gl 536/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi A.K., L. K. i M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. S. O. zwrócił się do Prezydenta Miasta C. o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie obiektu gospodarczego na działce nr 1 położonej w C. przy ulicy [...].

Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta C. ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji - zabudowa uzupełniająca w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej obejmująca budowę budynku gospodarczego wraz z niezbędnymi elementami infrastruktury.

W wyniku rozpatrzenia złożonego przez A. K. i L. K. odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. decyzją z dnia [...] r. uchyliło decyzję organu pierwszej instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. W uzasadnieniu wyjaśniło, iż w sprawie nie przeprowadzono postępowania w sposób wyjaśniający wszystkie okoliczności sprawy. M.in. nie wyjaśniono charakteru planowanej zabudowy. We wniosku określono ją jako "obiekt gospodarczy", w jego uzupełnieniu z dnia [...] r. jako "budynek gospodarczo- garażowy służący dla zaspokojenia dodatkowych potrzeb mieszkaniowych", a w decyzji organ pierwszej instancji wskazał "budowę budynku gospodarczego". Organ wyjaśnił, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w celu ustalenia wnioskowanych w sprawie warunków zabudowy przeprowadza się analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, którą w formie załącznika dołącza się do decyzji. Z analizy tej (jej części graficznej i opisowej) wynikać powinno w sposób jednoznaczny i czytelny, jaki obszar poddany został analizie, jaki na tym obszarze zastany został stan architektoniczno- urbanistyczny, w oparciu o który ustalone zostały podstawowe parametry dla planowanej inwestycji. Organ stwierdził przy tym, ze załącznik tekstowy nie spełnia wymienionych powyżej wymogów, nie wynika z niego jakie faktycznie warunki panują na wyznaczonym do analizy obszarze, jeśli chodzi o zastaną zabudowę, jej cechy i parametry. Ogólnikowe wskazanie na intensywność wykorzystania terenu, oraz niektórych parametrów nie spełnia zadość obowiązującym w tym zakresie przepisom, co oznacza, ze wymagane parametry nowej zabudowy nie zostały należycie uzasadnione i wyjaśnione. Dodatkowo organ powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreślił, iż rozstrzygnie o kwestii usytuowania obiektu budowlanego już w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy jest sprzeczne z istotą tego postępowania i narusza obowiązujące przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i rozporządzenia wykonawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00