Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wr 684/13

Inwestor może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na zapłatę określonych kwot na rzecz podwykonawców w ramach solidarnej odpowiedzialności z generalnym wykonawcą, w części, w jakiej nie zostały one zwrócone w jakikolwiek sposób przez generalnego wykonawcę, nawet wtedy, gdy już zapłacił on (inwestor) wynagrodzenie wykonawcy.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant: Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 lipca 2013 r. sprawy ze skargi J. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

J. M. (dalej: strona, skarżący) wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że strona jest wspólnikiem spółki cywilnej, która - jako inwestor prowadzący projekt deweloperski - zawarła umowę o generalne wykonawstwo z innym podmiotem (dalej: generalny wykonawca), który następnie ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu. Generalny wykonawca nie wypłacał podwykonawcom wynagrodzenia za prace wykonane w ramach projektu realizowanego na rzecz spółki. Z uwagi na powyższe, podwykonawcy wystąpili do spółki, czyli inwestora, z roszczeniem o zapłatę tego wynagrodzenia na podstawie art. 647¹ § 5 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm. - dalej: KC). Inwestor wypłacił podwykonawcom wymagalne wynagrodzenia na podstawie faktur VAT, wystawionych dla generalnego wykonawcy, następnie potrącając kwoty tych wynagrodzeń z należności inwestora wobec generalnego wykonawcy. Nie wszystkie jednak kwoty - zapłaconych na rzecz podwykonawców - wynagrodzeń zostały potrącone. Z uwagi na solidarną odpowiedzialność inwestora z generalnym wykonawcą, dokonując zapłaty podwykonawcom w części, w której nie została ona zwrócona przez generalnego wykonawcę, inwestor poniósł wydatek (dodatkowy ciężar) związany

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00