Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. II SA/Go 490/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2013 r. sprawy ze skargi E.W. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej E.W. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] sierpnia 2012r. E.W. zwróciła się do Prezydenta z wnioskiem o wymeldowanie, z pobytu stałego przy ul. [...], B.W., wskazując, że nie mieszka on we wskazanym lokalu od około 4 lat.
W trakcie wszczętego postępowania administracyjnego organ w dniu [...] sierpnia 2012 r. przeprowadził rozprawę administracyjną, w toku której B.W. oświadczył, że w związku z wykonywaniem pracy w [...], w mieszkaniu przy ul. [...] przebywa przynajmniej 2 razy w miesiącu i zdarza się, że w tygodniu nocuje. Ma w nim swoje meble i ubrania. Przez okres 3 miesięcy nie miał możliwości wejścia do mieszkania, ponieważ zostały wymienione zamki w drzwiach, a jeden z dwóch kluczy do lokalu otrzymał dopiero pod groźbą powiadomienia policji. Odnośnie ponoszenia opłat za mieszkanie podał, iż według umowy zawartej z byłą żoną z E.W., utrzymywał ich córkę na studiach, a o ona miała pokrywać rachunki związane z mieszkaniem. Dodatkowo oświadczył, że E.W. zamierza zmienić obecne mieszkanie na mniejsze, czemu on się sprzeciwia by córka po ukończeniu studiów miała gdzie zamieszkać
W protokole rozprawy odnotowano, prócz E.W., także stawiennictwo jej matki B.D. w charakterze pełnomocnika wnioskodawczyni, która wskazała okoliczności w jakich uzyskane zostało z zasobów komunalnych miasta mieszkanie przy ul. [...]. B.D. podała, iż były zięć dwa lata po rozwodzie opuścił lokal zabierając swe rzeczy osobiste i od tego czasu w nim nie mieszka. W mieszkaniu pojawia się sporadycznie w celu odbioru poczty, nieraz też pod wpływem alkoholu i wówczas zdarza się, że dopuszcza się przemocy wobec wnioskodawczyni, której w otoczeniu wyrobił opinię osoby niezrównoważonej. Nie ponosi kosztów utrzymania części mieszkania, a jego zaległość wynosi 1200 zł. Przyznała, iż córka utrzymująca się z renty, nosi się z zamiarem zamiany mieszkania na mniejsze by obniżyć koszty, a wnuczka nie wiąże przyszłości po studiach z [...].