Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Wr 280/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant: Katarzyna Motyl, Po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2013 r. przy udziale sprawy ze skargi A w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] [...] w przedmiocie przepisów podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 2 lipca 2012 r. "A." wystąpiła o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do kwoty zaliczki oraz wystawienia przez wnioskodawcę faktury VAT nabywcy dokumentującej zaliczkę.
Wg przedstawionego stanu faktycznego osoba fizyczna (dalej H.) zawarła ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Nabywca) Przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, w której H. oświadczył, iż zamierza przenieść prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej sprzedaży na podmiot grupy kapitałowej, do której należy wnioskodawca, pod warunkiem uzyskania na to zgody od Nabywcy. Na podstawie zawartej umowy H. otrzymał od Nabywcy zaliczkę, która została wypłacona do końca 2010 r., co zostało udokumentowane przez H. fakturą wraz z należnym VAT wg stawki 22%. W dniu 7 lutego 2011 r. H. sprzedał nieruchomość wnioskodawcy, którego poinformował o zawartej Umowie Przedwstępnej sprzedaży, w związku z czym wnioskodawca zobowiązał się, po nabyciu nieruchomości, wykonać postanowienia zawartej Przedwstępnej umowy, co oznaczało, że H. nie będzie musiał zwracać zaliczki Nabywcy, ani do zapłaty innych należności wynikających z umowy. Cenę netto przedmiotu umowy określono w wysokości otrzymanej przez H. zaliczki, powiększonej o podatek VAT wg stawki 23% obowiązujący w 2011 r., który został H. wypłacony przez wnioskodawcę. Dnia 17 marca 2011 r. zawarto trójstronną Umowę przeniesienia praw i obowiązków z Przedwstępnej umowy sprzedaży między wnioskodawcą, H. i Nabywcą, w wyniku której H. przeniósł na wnioskodawcę wszelkie prawa i obowiązki wynikające z Umowy przedwstępnej sprzedaży, na co Nabywca wyraził zgodę. Wnioskodawca przejął także od H., w sytuacji opisanej w umowie, obowiązek zwrotu na rzecz Nabywcy wypłaconej H. zaliczki. Wnioskodawca w wyniku zawartych umów nie otrzymał od H. ani Nabywcy żadnych środków pieniężnych, w szczególności Nabywca faktycznie nie zapłacił bezpośrednio wnioskodawcy zaliczki na poczet ceny nieruchomości. W dniu 29 grudnia 2011 r. wnioskodawca zawarł z Nabywcą umowę sprzedaży oraz oświadczenie o ustanowieniu służebności, na podstawie której Nabywca nabył ostatecznie od wnioskodawcy nieruchomość, na cenę której składała się wypłacona przez Nabywcę na rzecz H. zaliczka, przejęta przez wnioskodawcę, oraz pozostała do zapłaty przez Nabywcę na rzecz wnioskodawcy reszta umówionej kwoty. Nieruchomość została wydana, Nabywca uiścił część należności, a część zatrzymał jako zabezpieczenie spełnienia przez wnioskodawcę warunków dotyczących rękojmi, gwarancji oraz jakości i stanu wybudowanego na nieruchomości budynku.