Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Wa 500/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Dariusz Zalewski, Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązań z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okres od grudnia 2007 r. do listopada 2008 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. Z przedłożonych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie akt sprawy wynikało, że Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych postanowieniem z dnia [...] czerwca 2012 r. wszczął wobec W.B. (dalej jako: "Strona" lub "Skarżący") prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Fabryka "B. " postępowanie w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązań z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: "PFRON") za grudzień 2007 r. oraz poszczególne miesiące od stycznia do listopada 2008 r. Organ wskazał, że postępowanie zostało wszczęte na skutek niedopełnienia przez Stronę obowiązku złożenia deklaracji i dokonania wpłat do czego była zobowiązana. Celem postępowania było określenie wysokości zobowiązania Skarżącego z tytułu wpłat na PFRON. Obejmowało swym zakresem sprawdzenie wywiązania się z obowiązku terminowego składania deklaracji, liczby zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, zgodnie z art. 21 ust. 1 oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej jako: "ustawa o rehabilitacji") oraz prawidłowej wysokości deklarowanych i dokonanych wpłat na PFRON.

2. Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych decyzją z dnia [...] września 2012 r. określił Stronie wysokość zobowiązań z tytułu wpłat na PFRON za grudzień 2007 r. oraz poszczególne miesiące od stycznia do listopada 2008 r. w wysokości 17.718 zł. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że Strona błędnie uznała, że w wyniku wyodrębnienia w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oddziału w postaci "Sklepu Meblowego" zatrudnienie w zakładzie głównym oraz prowadzonym oddziale traktowanym oddzielnie, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy nie przekroczyło 25 etatów. Zdaniem organu Skarżący winien wykazywać w deklaracjach rozliczeniowych zsumowany stan zatrudnionych pracowników bez względu na miejsce wykonywanej pracy. Ponadto w jego ocenie obowiązek dokonywania wpłat na PFRON powstał w okresach od grudnia 2007 r. do listopada 2008 r. i nie był realizowany. Organ podniósł, że Strona zatrudniała w tym okresie co najmniej 25 pracowników, przy czym zatrudniała 0,5 etatu osoby niepełnosprawnej. W związku z powyższym zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zatrudnienie to obligowało Stronę do dokonywania wpłat i składania deklaracji z uwagi na przekroczenie limitu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00