Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 czerwca 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2639/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2013 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie Odmowa nadania statusu uchodźcy 1. oddala skargę; 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych oraz kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych stanowiącą 23 % podatku od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Rada do Spraw Uchodźców decyzją z [...] września 2012 r. - zaskarżoną skargą przez M. G. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - utrzymała w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] lipca 2012 r. o odmowie nadania M. G. statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej i wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wobec stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zgody na pobyt tolerowany.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
M. G., obywatel Federacji Rosyjskiej (dalej także, jako: "FR"), ur. [...] lutego 1987r. w C., deklarujący narodowość czeczeńską, w dniu 10 czerwca 2010 r. złożył wniosek o nadanie mu status uchodźcy w RP. Jako powód wyjazdu z kraju pochodzenia i wszczęcia w Polsce procedury uchodźczej wskazał przesłanki osobiste, rodzinne oraz fakt zagrożenia w przeszłości w ojczystym regionie ("Przyjechałem do Polski, ponieważ tu jest moja żona. Chciałbym żyć razem z nią. W Czeczenii po wyjeździe żony przychodzili nieznani ludzie i dopytywali o miejsce jej przebywania"). Oświadczył, iż był prześladowany w kraju pochodzenia i padł ofiarą przemocy fizycznej.
Organ ustalił, że cudzoziemiec posługuje się paszportem zagranicznym wydanym w grudniu 2009 r. oraz paszportem wewnętrznym wydanym przez Oddział Spraw Wewnętrznych [...], miasta G., CzR, w maju 2007 r., w którym znajduje się potwierdzenie zameldowania w G. M. G. wyjechał z kraju pochodzenia w sposób legalny w dniu 9 czerwca 2010 r. Strona nie wskazała na jakiekolwiek problemy z przekraczaniem granicy kraju pochodzenia; nie zadeklarowała członkostwa w żadnej partii politycznej, bądź organizacji o innym charakterze; nie brała udziału w działaniach wojennych; nie była również aresztowana, zatrzymana ani skazana wyrokiem sądu.