Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Kr 636/13

 

|Sygn. akt I SA/Kr 636/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 czerwca 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Nina Półtorak, Sędziowie: WSA Ewa Michna (spr.), WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2013 r., sprawy ze skarg B.R., na postanowienia Ministra Finansów, z dnia 26 lutego 2013 r. Nr [...] ,, [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, I. uchyla zaskarżone postanowienia oraz poprzedzające je postanowienia, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej koszty postępowania w kwocie 714 zł (siedemset czternaście złotych).

Uzasadnienie

Postanowieniami z dnia 11 grudnia 2012 r. nr [...] i nr [...] Minister Finansów działający przez Dyrektora Izby Skarbowej odmówił skarżącej B.R. wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów rozporządzenia (zbycia) składników majątkowych nabytych w związku z wystąpieniem ze spółek osobowych (likwidacją spółek osobowych) .

W uzasadnieniach postanowień organ podał, że we wnioskach o udzielnie interpretacji skarżąca przedstawiła następujące zdarzenia przyszłe:

Skarżąca zostanie wspólnikiem spółki komandytowo-akcyjnej. Ponadto skarżąca będzie także wspólnikiem spółki jawnej, spółki komandytowej oraz kolejnych spółek komandytowo-akcyjnych (łącznie wszystkie trzy wymienione spółki zwane dalej "Spółka osobowa"). W przyszłości skarżąca wystąpi ze Spółki osobowej. Przewiduje także takie zdarzenie przyszłe, że Spółka osobowa zostanie zlikwidowana. Skarżąca dodała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpienie ze spółki jawnej oraz spółki komandytowej może nastąpić albo przez zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika albo poprzez wypowiedzenie umowy spółki. W niniejszym przypadku wystąpienie nie będzie polegało na zbyciu ogółu praw i obowiązków nowemu wspólnikowi lecz na wypowiedzeniu przez skarżącą umowy spółki osobowej i późniejszej jej zmianie poprzez wykreślenie skarżącej jako wspólnika tej Spółki. Wystąpienie nastąpi za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00