Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2013 r., sygn. VI SA/Wa 512/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2013 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu wstępnego na aplikację radcowską oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] utrzymał w mocy uchwałę nr [...] z dnia [...] września 2012 r. Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w [...] w sprawie ustalenia negatywnego wyniku z egzaminu wstępnego na aplikację radcowską Pani A. Z.
Niniejsze rozstrzygnięcia wydano przy następujących ustaleniach;
Uchwałą Nr [...] z dnia [...] września 2012 r. Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w [...] (zwana dalej "komisją kwalifikacyjną") ustaliła negatywny wynik z egzaminu wstępnego na aplikację radcowską A. Z. (zwanej dalej także "skarżącą"). Uzyskała ona bowiem z testu 97 punktów. Komisja kwalifikacyjna podniosła, że zgodnie z treścią art. 339 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, z późn. zm.), pozytywny wynik z egzaminu wstępnego uzyskuje kandydat, który otrzymał z testu co najmniej 100 punktów, a zatem uzyskana przez skarżącą liczba punktów przesądza o negatywnym wyniku egzaminu.
Następnie od powyższej uchwały skarżąca złożyła odwołanie, w którym wniosła o jej uchylenie w całości i przyjęcie, że uzyskała pozytywny wynik z egzaminu. Zaskarżonej uchwale zarzuciła naruszenie art. 331 ust. 3 w zw. z art. 339 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, przez przyjęcie, że sposób zredagowania pytań nr 52, 78 i 84 oraz odpowiedzi do nich "realizował obowiązek zachowania szczególnej dbałości przy redagowaniu każdego pytania i każdego zestawu odpowiedzi, w celu eliminowania możliwości udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi jako prawidłowej". Odwołująca powołała się na orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazujące kryteria, które powinny spełniać przygotowane na egzamin pytania testowe.