Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 maja 2013 r., sygn. I SA/Łd 105/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędzia NSA Paweł Janicki Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2013 r. sprawy ze skargi Syndyka masy upadłości A Spółki Akcyjnej w upadłości likwidacyjnej w B. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z [...] r., nr [...] (doręczoną stronie w dniu [...] r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. działając z upoważnienia Ministra Finansów, stwierdził, że stanowisko syndyka masy upadłości "A" S.A. w upadłości likwidacyjnej, przedstawione we wniosku z 23 lipca 2012 r. (data wpływu 6 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania przez syndyka korekty podatku naliczonego po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej, w związku z nieuregulowanymi fakturami - jest nieprawidłowe.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W okresie przed ogłoszeniem upadłości, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka "A" dokonywała zakupu towarów i usług od swoich kontrahentów, jednak nie wszystkie należności zostały uregulowane.
Po ogłoszeniu upadłości wierzyciele dokonują zgłoszenia swych wierzytelności (w kwotach brutto) sędziemu komisarzowi w trybie art. 236 i nast. ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm. - dalej "P.u.n."), w celu umieszczenia ich na liście wierzytelności. Dodatkowo część wierzycieli, w oparciu o art. 89a ust. 2 pkt 6 w zw. z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT"), powiadomiła wnioskodawcę o zamiarze dokonania korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, co może skutkować nałożeniem na syndyka obowiązków, o których mowa w art. 89b ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right