Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 maja 2013 r., sygn. I SA/Kr 282/13
|Sygn. akt I SA/Kr 282/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 maja 2013r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2013r., sprawy ze skarg J. K. i A.K., na interpretacje indywidualne Ministra Finansów, z dnia 31 października 2012r. Nr [...],, [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, - skargi oddala -
Uzasadnienie
J.K. i A. K. zwrócili się z wnioskami do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu zbycia w celu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny.
W ramach zdarzenia przyszłego J.K. wyjaśnił, że jego żona, A.K. jest akcjonariuszem spółki akcyjnej, w której posiada 20.500 akcji o wartości nominalnej 100 złotych każda. J.K. zamierza zawrzeć z nią umowę darowizny, na mocy której żona daruje mu całość posiadanych przez siebie akcji. Przedmiotowe akcje zostały nabyte w czasie trwania związku małżeńskiego pomiędzy wnioskodawcą a jego małżonką, do majątku osobistego małżonki wnioskodawcy. W chwili dokonywania darowizny pomiędzy małżonkami panować będzie ustrój małżeńskiej rozdzielności majątkowej. Wobec ustanowienia ustroju rozdzielności majątkowej darowizna nastąpi z majątku osobistego żony wnioskodawcy do majątku osobistego wnioskodawcy. Pomiędzy wnioskodawcą i jego małżonką nie były zawierane żadne umowy majątkowe małżeńskie, których przedmiot obejmowałby akcje w spółce, które mają być objęte darowizną.
Analogiczne zdarzenie przyszłe przedstawiła w swoim wniosku A.K., z tym, że planuje ona zawrzeć umowę darowizny, której przedmiotem będzie nabycie akcji spółki akcyjnej od jej ojca.