Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 maja 2013 r., sygn. II SA/Gl 1398/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Broda (spr.), Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant specjalista Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2013 r. sprawy ze skargi M. G., E. W. i Z. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r.,nr 4, znak: [...] Starosta [...] wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, na podstawie art.136 ust.3, art.137 ust.1 i 2, art.139, art.140, art.141, art.142, art.216 ust.1 i art.217 ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst. jedn. Dz. U. z 2010r. nr 102, poz. 651 z późń. zm. ), orzekł o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości położonej w gminie B., obręb J., oznaczonej jako pgr [...] o powierzchni 0,2317ha oraz pgr [...] o powierzchni 0,2512 ha, stanowiącej własność gminy B. na rzecz:
-M. G. w ½ części
-Z. S. w ¼ części
- E. W. w ¼ części
W uzasadnieniu decyzji wskazał, że umową sprzedaży zawartą w formie aktu notarialnego w dniu [...] r. Skarb Państwa nabył od K. S. nieruchomość położoną w B. Przejęcie nastąpiło w trybie art.6 ustawy z dnia 12 marca 1958r. o zasadach i trybie wywłaszczenia nieruchomości ( Dz. U. z 1974r., nr10, poz.64). Z aktu notarialnego wnikało, że przejęta parcela jest niezbędna dla potrzeb Okręgowej Dyrekcji Inwestycji Miejskich w B. w związku z realizacją zatwierdzonych planów budowy osiedla mieszkaniowego. Spadkobiercami właścicieli przejętych działek są wskazane w decyzji osoby. W wyniku podziału działki w chwili obecnej zostały oznaczone jako: pgr [...] i pgr [...]. W toku rozprawy administracyjnej połączonej z wizją w terenie ustalono, że przedmiotowe działki stanowią grunt niezabudowany, tym samym cel wywłaszczenia polegający na budowie osiedla nie został zrealizowany. Od chwili wywłaszczenia upłynęło 38 lat i nie podjęto czynności realizujących cel wywłaszczenia. Nadto wskazano, że starosta orzekając o zwrocie zobowiązany jest do dokonania waloryzacji odszkodowania oraz do ustalenia wartości nieruchomości na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego. Osoby, które zostały pozbawione własności nieruchomości w wyniku wywłaszczenia dokonanego przed dniem 5 grudnia 1990r., w razie zwrotu nieruchomości, zwracają odszkodowanie zwaloryzowane, w wysokości nie większej niż 50% aktualnej wartości tych nieruchomości. Zgodnie z operatem szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego obecna wartość rynkowa nieruchomości podlegającej zwrotowi wynosi 545.000,00zł (50% wartości stanowi kwotę 272.500,00zł). Starosta wskazał, że w operacie uwzględniona został wartość nieruchomości według stanu z dnia wywłaszczenia, bez uwzględnienia zmian wynikających ze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i zmian w otoczeniu w wysokości 470.000,00zł oraz wartość nieruchomości według stanu z dnia zwrotu nieruchomości bez uwzględnienia zmian wynikających ze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i zmian w otoczeniu po dacie wywłaszczenia w wysokości 25.000,00zł. Różnica tych dwóch wartości stanowi stopień zmniejszenia wartości nieruchomości, który wynosi 445.000,00zł. Na stopień zmniejszenia wartości nieruchomości ma wpływ nawiezienie na teren działki dużej ilości gruzu i ziemi oraz wybudowanie infrastruktury technicznej. W związku z tym, że na skutek działań podjętych bezpośrednio na nieruchomości stopień zmniejszenia przewyższył kwotę zwaloryzowanego odszkodowania, zwrot wywłaszczonej nieruchomości następuje bez obowiązku zwrotu odszkodowania otrzymanego w chwili wywłaszczenia.