Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 maja 2013 r., sygn. I SA/Bd 184/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 maja 2013 r. sprawy ze skargi "E." R. i W. s. j. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży gazu płynnego za miesiąc styczeń 2006 r. 1. Oddala skargę 2. Nakazuje zwrócić skarżącej "E." R. i W. s. j. w T. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy) kwotę [...] zł ([...]) tytułem nadpłaconego wpisu od skargi

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił stronie wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży gazu płynnego za miesiąc styczeń 2006 r. w kwocie [...] zł. Organ pierwszej instancji podał, że szczegółowa analiza dowodów dostawy gazu płynnego w badanym miesiącu podatkowym wykazała, że dwóch nabywców nie potwierdziło zakupu gazu płynnego

u podatnika, ani autentyczności podpisu widniejącego na dowodach dostawy. Organ uznając, że strona naruszyła warunki zwolnienia, do wskazanych dostaw, zastosował stawkę akcyzy na gaz płynny służący do napędu pojazdów samochodowych.

W złożonym odwołaniu strona wniosła o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji

i umorzenie postępowania, ewentualnie o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji

i przekazanie sprawy organowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Zaskarżonej decyzji zarzuciła naruszenie art. 122 i art. 187 § 1, art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: "o.p.") oraz błędne ustalenie stanu faktycznego.

Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej obejmującej okres od dnia 01 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego ustalił, że spółka prowadziła działalność w zakresie m. in. sprzedaży hurtowej i detalicznej paliw stałych, ciekłych, gazowych oraz produktów pochodnych. Sprzedaż gazu płynnego w badanym okresie dokonywana była osobom fizycznym, osobom prawnym oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Sprzedaż została zarejestrowana za pomocą kas fiskalnych lub poprzez wystawienie faktury VAT. W wyniku rozliczenia obrotu gazem płynnym organ stwierdził, że sprzedaż dokonywana była w litrach, do każdej sprzedaży zostało dołączone oświadczenie, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędów pojazdów samochodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00