Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 maja 2013 r., sygn. II SA/Bk 19/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), sędzia WSA Marek Leszczyński,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A. F., N. P., B. K. i D. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego przyznanie prawa własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

Decyzją z dnia [...] października 1975 r. nr [...] Naczelnik Gminy Z., na podstawie art. 9 i 31 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. nr 21, poz. 118), przejął na własność Państwa gospodarstwo rolne bez budynków, położone we wsi S. (działki nr 21, 36/2, 109/2, 36/1, 109/1 o pow. 5,416 ha), stanowiące własność M. F. W decyzji zawarto zapis, że wyłączone z gospodarstwa budynki będą stanowić odrębny od gruntów przedmiot własności oraz że przekazujący nie zrzeka się prawa do lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarczych, w związku z tym otrzyma po wykonaniu przedmiotowej decyzji lokal mieszkalny składający się z domu i pomieszczenie gospodarcze - chlew do bezpłatnego dożywotniego użytkowania (pkt 2 lit. g decyzji).

Spadkobiercy M. F.: A. F., N. P., B. K. i D. W. (vide: postanowienia Sądu Rejonowego w B. z [...] stycznia 2004 r., II [...], z [...] lutego 2008 r., [...], z [...] lutego 2012 r., [...]) wystąpili do Starosty Powiatu B. z wnioskiem o przyznanie na ich rzecz działki pod budynkami, o numerze geodezyjnym 132, o pow. 0,23 ha.

W związku z tym wnioskiem Starosta B. zlecił wykonanie podziału geodezyjnego przedmiotowej działki, poprzez wydzielenie z niej działki o powierzchni niezbędnej do korzystania z zabudowań na niej zlokalizowanych, a stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności. Do sporządzonego wstępnego projektu podziału w którym stwierdzono, że powierzchnia niezbędna do korzystania z zabudowań na niej zlokalizowanych wynosi 0,1768 ha, zastrzeżenia zgłosił Burmistrz Z. Dotyczyły one zasięgu wydzielonej działki obejmującego również grunt na którym, według wnioskodawców, znajdowała się stodoła. Burmistrz podniósł, że zgodnie z dokumentacją dotycząca przejęcia na rzecz Państwa gospodarstwa stanowiącego własność M. F., w skład gospodarstwa wchodziły budynki: dom drewniany kryty dachówką - stan średni, chlew drewniany kryty słomą - stan średni i zajmowały powierzchnię 0,046 ha. Aktualnie na przedmiotowej działce zlokalizowane są: dom drewniany w stanie zawalenia i zawalony chlew. W wyniku przeprowadzonej w dniu 6 sierpnia 2013 r. wizji lokalnej na działce nr 132 stwierdzono, że znajduje się na niej drewniany budynek mieszkalny w stanie technicznym złym, przyległy do niego fundament po budynku gospodarskim oraz w odległości około 100 m od ulicy wiejskiej fragment fundamentu długości około 3 m znajdującego się w ziemi oraz pojedynczych kamieni. Biorący udział w wizji A. F. oświadczył, że znajduje się w tym miejscu również klepisko starej stodoły, wykonane na projekcie podziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00