Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Wa 2188/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak Sędziowie: WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez H. S. o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] utrzymało w mocy swoją decyzję z dnia [...] września 2011 r., nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2003 r., nr [...].
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
Dnia [...] lipca 2003 r. Prezydent W. decyzją nr [...] odmówił H. S. ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do części gruntu o powierzchni [...] m2 (resztę dawnej nieruchomości KW nr [...], ciąg dalszy nr [...]), aktualnie wchodzącej w skład działki o nr [...] z obrębu [...] (na skutek omyłki pisarskiej organ wskazał działkę [...]) położonej w W. przy skrzyżowaniu ulic [...] i [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że przedmiotowy grunt został przeznaczony na cele publiczne - znajduje się w liniach rozgraniczających ul. [...], a zatem korzystanie z gruntu przez spadkobiercę dawnego właściciela nie da się pogodzić z przeznaczeniem tego gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego.
Dnia 20 września 2009 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. wpłynął wniosek H. S. o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2003 r., nr [...], ze względu na rażące naruszenie prawa tą decyzją. W uzasadnieniu wniosku strona wskazała, że wykładnia art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279 ze zm.) - zwanego dalej "dekretem" nie wyłącza możliwości przyznania prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości przeznaczonej na cele publiczne. Ponadto wskazał, iż w zakwestionowanej decyzji Prezydent W. nie wyjaśnił przyczyn przewlekłości, czym naruszył dyspozycję art. 8, art. 11, art. 12 § 1, art. 35, art. 107 Kpa. oraz art. 45 Konstytucji RP.