Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. I SA/Wa 829/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędziowie : WSA Monika Nowicka (spr.) Asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2006 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz J. M. kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...] września 2006 r. nr [...] stwierdzającą nieważność orzeczenia administracyjnego Prezydenta Miasta W. z dnia [...] stycznia 1950 r. nr [...] dotyczącego odmowy przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości warszawskiej, położonej przy ul. [...], oznaczonej Nr hip. [...].
Powyższe rozstrzygnięcie zostało oparte na następujących ustaleniach faktycznych i ocenach prawnych:
Opisana na wstępie nieruchomość stanowiła pierwotnie własność B. i E. J. małżonków M. (vide: zaświadczenie Sądu Grodzkiego w W. Oddział Hipoteczny z dnia [...] lipca 1946 r. nr [...]) a z dniem 21 listopada 1945 r., tj: po wejściu w życie dekretu z dnia 26 października1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) stała się - na podstawie art. 1 tego dekretu - własnością gminy Miasta W. Objęcie gruntu w posiadanie przez gminę nastąpiło w dniu 31 lipca 1947 r. (data opublikowania uchwały Rady Narodowej w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej nr [...]). Z uwagi na treść art. 7 ust. 1 cytowanego dekretu, w myśl którego dotychczasowy właściciel gruntu mógł w ciągu 6-ciu miesięcy od dnia objęcia gruntów w posiadanie przez gminę zgłosić wniosek o przyznanie mu na gruncie prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym (później prawa własności czasowej, obecnie zaś prawa użytkowania wieczystego), B. M. w dniu 30 stycznia 1948 r. złożył do Zarządu Miejskiego Miasta W. wniosek przyznanie prawa własności czasowej. Następstwem tego, orzeczeniem administracyjnym nr [...] Prezydenta Miasta W. z dnia [...] stycznia 1950 r. odmówiono uwzględnienia w/w wniosku i jednocześnie stwierdzono, że wszystkie budynki znajdujące się na nieruchomości przeszły na własność Gminy Miasta W.