Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 2791/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Protokolant starszy referent Paweł Jurczyński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi M. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

(ilekroć w niniejszym uzasadnieniu przepis prawa powołany zostanie bez wskazania aktu prawnego, z jakiego pochodzi, będzie to przepis ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Dla określenia tej ustawy będzie także używany skrót "u.p.d.o.f.").

Skarżący - M. K., 13 marca 2012r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opisując stan faktyczny wyjaśnił, że w 1985r. jego rodzice J. B. i A. K. nabyli do majątku wspólnego prawo użytkowania wieczystego działki gruntu położonej w W., przy ul. [...]. Następnie na nieruchomości tej wybudowali budynek użytkowy, w którym A. K. do dnia swojej śmierci (12 maja 2006r.) prowadził działalność gospodarczą pod firmą K., a później K. s.c. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla W. o stwierdzeniu nabycia spadku z 23 lipca 2007r. sygn. akt [...], spadek po zmarłym nabyli po ⅓ żona spadkodawcy oraz dzieci: Skarżący i jego brat A. K., stając się współużytkownikami wieczystymi działki i współwłaścicielami posadowionego na niej budynku (żona 4/6, dzieci po 1/6). Spadkobiercy zapłacili podatek od spadków i darowizn. Kontynuowali działalność gospodarczą A. K. pod firmą K. s.c. wykorzystując w niej przedmiotowy budynek. Nieruchomość nigdy nie była środkiem trwałym ujętym w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W dniu 20 lutego 2012r. nieruchomość została sprzedana spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Skarżący oraz pozostali współwłaściciele nie są podatnikami tego podatku. Sprzedaż nie miała związku z prowadzeniem przez nich jakiejkolwiek działalności gospodarczej i została dokonana poza nią. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego ("k.c."), mimo że była wykorzystywana na cele prowadzonej przez nich działalności gospodarczej K. s.c. Przedmiotem działalności spółki nie była i nie jest budowa i sprzedaż budynków (lokali), w tym sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00