Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Wa 2242/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński (spr.) Sędziowie: WSA Jolanta Dargas WSA Iwona Owsińska-Gwiazda Protokolant specjalista Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] września 2012 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Prezydenta Miasta L., utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] orzekającą o ustaleniu odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną gminną - ulicę [...] w L. oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] o pow. [...] m² i ulicę [...] w L. oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka ewidencyjna nr [...] o pow. [...] m² obie w obrębie ewidencyjnym [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Starosta [...] decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] ustalił odszkodowanie za przedmiotowe działki w wysokości [...] zł na rzecz W. J., J. J. i J. K. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że przedmiotowe nieruchomości spełniają przesłanki określone w art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872, ze zm.), a decyzję oparto na podstawie operatu szacunkowego z dnia 21 marca 2012 r. sporządzonego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.
Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem odwołanie w imieniu Gminy L. złożył Prezydent Miasta L. wnosząc o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu odwołania zarzucił oparcie się na nieprawidłowej (zawyżonej) wycenie wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej działki ewid. nr [...] i [...] sporządzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, a także naruszenie art. 7, 8, 11 i art. 77 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 ze zm. - dalej jako Kpa). W ocenie odwołującego się rzeczoznawca przyjął do wyceny wybiórczo nieruchomości o zawyżonych wartościach, pomijając inne transakcje na rynku, które odzwierciedlałyby rzeczywisty rynek nieruchomości i miały wpływ na wartość wycenianej nieruchomości. Ponadto rzeczoznawca przyjął do porównania nieruchomości znacznie różniące się powierzchnią od nieruchomości wycenianej, przyjął cechę uzbrojenia, która nie ma żadnego znaczenia dla nieruchomości o statusie drogi publicznej, podobnie jak i cecha "położenie" i "lokalizacja szczegółowa", które różnią się od siebie jedynie pozornie.