Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Sz 114/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Maria Mysiak, Protokolant Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia [...] nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. H. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. spółka C., zwróciła się do Wójta Gminy

o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego, jednorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną dla działki położonej

w [...].

W wyniku rozpatrzenia wniosku Wójt Gminy decyzją z dnia [...] ustalił warunki zabudowy dla planowanego przedsięwzięcia.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył M.H., właściciel sąsiedniej działki nr [...], wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W odwołaniu zarzucił podjęci jej bez wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności faktycznych i prawnych oraz naruszenie jego interesu faktycznego i prawnego, poprzez, między innymi, brak rozwiązań zgodnych z zasadą dobrego sąsiedztwa.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] r. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Kolegium stwierdziło, że zawarte w części tekstowej analizy istniejącego zagospodarowania terenu parametry, określone jako wartości minimalne i maksymalne (np. szerokość elewacji frontowej od [...] do [...] m, wysokość kalenicy od [...] do [...] m) nie znajdują oparcia w analizie poszczególnych działek położonych w granicach analizowanego obszaru, a tym samym analiza nie spełnia warunków, o których mowa w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588). Kolegium stwierdziło ponadto, że wydana decyzja nie spełnia wymogów art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), określanej dalej jako "K.p.a.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00