Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Łd 117/13

 

Dnia 10 kwietnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.), Sędzia NSA Janusz Nowacki, , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2013 roku sprawy ze skargi Witolda K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Wojewoda [...] działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz. U. Nr 139, poz. 993 z 2006 r. ze zm.) i art. 138 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. Nr 98 z 2000 r. poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania J. K. od decyzji Prezydenta Miasta . z dnia [...]r. nr [...], orzekającej o odmowie wymeldowania W. K. z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ul. A. w Ł. orzekł o uchyleniu zaskarżonej decyzji i wymeldowaniu W. K. z pobytu stałego pod ww. adresem.

Uchyloną przez organ odwoławczy decyzję z dnia [...] r. Prezydent Miasta Ł., wydał po rozpatrzeniu wniosku J. K. - matki W. K..

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ pierwszej instancji wskazał, że w stosunku do W. K. nie została spełniona przesłanka opuszczenia lokalu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, albowiem W. K., ze względu na konfliktową sytuację z matką, jedynie ograniczył pobyt w lokalu. W dalszym ciągu jednak przychodzi do lokalu, posiada w nim swoje rzeczy, a także wyraża wolę powrotu do lokalu, z chwilą zakończenia spraw sądowych.

Od powyższej decyzji J. K. złożyła odwołanie.

Po jego rozpatrzeniu Wojewoda [...] wydał decyzję z dnia [...] r., w której nie zgodził się z rozstrzygnięciem organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy powołał brzmienie art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Wskazał, że zarówno zameldowanie jak i wymeldowanie są aktami rejestracji danych dotyczących pobytu danej osoby w określonym lokalu, bądź ustania tego pobytu w dotychczasowym miejscu i opuszczenia lokalu. Powołując treść przepisu art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zaznaczył, że zamieszkiwanie w lokalu powinno łączyć się ze skoncentrowaniem w tym lokalu centrum życiowego danej osoby, przez które rozumie się miejsce, w którym dana osoba stale mieszka, nocuje, spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania, przyjmuje wizyty członków rodziny lub znajomych, posiada zgromadzone przedmioty majątkowe, osobiste, itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00