Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 kwietnia 2013 r., sygn. IV SA/Gl 566/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant St. sekr. sąd. Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w T. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. decyzją z dnia [...] r. Nr [...], stwierdził u U. O. chorobę zawodową w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka, wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).
Organ ustalił, że U. O. podczas zatrudnienia w latach:
- 1983 - 1989 w A w K. (zakład uległ likwidacji) na stanowisku szwaczki;
- 1989 - 1990 w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym B w Ł. (zakład uległ likwidacji) na stanowisku szwaczki;
- 1992 w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowym C Sp. z o.o. w K. (aktualnie w likwidacji) na stanowisku krawcowej;
- 1992 - 1997 w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowym i Handlowym D w M. (zakład uległ likwidacji), na stanowisku szwaczki
-1997-1999 w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowo-Usługowym E s.c. - aktualnie PPHU E’ Spółka Jawna na stanowisku szwaczki
- 1999 - 2000 w Firmie Produkcyjno-Usługowo-Handlowej F w K. (zakładu legł likwidacji) na stanowisku krawcowej;
- 2000-2011 w G Sp. z o.o. w T. na stanowisku szwaczki
wykonywała prace obciążające kończyny górne, wymagające częstych ruchów zginania i prostowania w stawach nadgarstkowych. Narażenie zawodowe w wyżej wskazanych okresach zatrudnienia stwarzało możliwość powstania przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, co ustalono w kartach oceny narażenia zawodowego. Równocześnie orzeczeniem lekarskim Poradni Chorób Zawodowych w S. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. z dnia [...]r. nr [...], wydanym w oparciu o ocenę narażenia zawodowego, dokumentację lekarską, wyniki badania przedmiotowego, podmiotowego, konsultację neurologiczną i ortopedyczną oraz przeprowadzoną diagnostykę różnicową, pozwalającą wykluczyć u badanej pozazawodowe czynnik ryzyka powstania schorzenia, stwierdzono podstawy do uznania z przeważającym prawdopodobieństwem obustronnego zespołu cieśni nadgarstka wywołanego sposobem wykonywania pracy.