Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Bd 3/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant Dominika Znaniecka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2013 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w [...] A. K. sprawy ze skargi M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2012 r. nr [...] Prezydent Miasta B., na podstawie art. 2 ust. 1, art. 4, art. 5 ust. 1, 2, 3 i 5, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) odmówił przyznania dodatku mieszkaniowego M. C.j. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że M. C. złożyła wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego na częściowe pokrycie wydatków na zajmowany lokal przy ul. P w B. Do wniosku, w którym wskazała, że powierzchnia lokalu wynosi [...] m² oraz, że prowadzi w nim jednoosobowe gospodarstwo domowe dołączyła również orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i deklarację o dochodach uzyskanych za okres obejmujący miesiące czerwiec, lipiec i sierpień 2012 r., z której wynika, że jej jedynym źródłem utrzymania jest zasiłek dla bezrobotnych w kwocie [...] zł.
Po przeanalizowaniu dokumentacji przedłożonej przez wnioskodawczynię organ uznał, iż nie spełnia ona warunku dotyczącego nieprzekroczenia wyznaczonej przez ustawodawcę normatywnej powierzchni lokalu, która wynosi 35,00 m² dla jednej osoby. Organ wyjaśnił, że dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%., jednak powierzchnia użytkowa lokalu wnioskodawczyni przekracza powierzchnię normatywną o 33,43%. Wskazał również, że stosownie do art. 5 ust. 3 ww. ustawy normatywną powierzchnie zwiększa się o 15 m², jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga mieszkania w osobnym pokoju. Jednak w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych wskazany przepis nie ma zastosowania w rozpatrywanym przypadku, gdyż wnioskodawczyni prowadząc jednoosobowe gospodarstwo domowe nie dzieli pokoju z innymi osobami.
-
keyboard_arrow_right