Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Po 284/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi T.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2012 r. Nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego; uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 20 października 2011 r. Prezydent Miasta P. odmówił T. A. przyznania dodatku mieszkaniowego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w niniejszej sprawie ustalono, że powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu wynosząca 60,00 m2 przekracza normatywną powierzchnię o więcej niż 30%. Ustalono również, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania przekracza 60%. W powyższej sprawie ustalono także, iż w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna, która nie posiada uprawnień określonych w art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, to jest nie porusza się na wózku inwalidzkim i nie posiada uprawnień do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Czyniąc powyższe ustalenia faktyczne Prezydent Miasta P. wskazał, że w świetle art. 5 ust. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.
Z decyzją powyższą nie zgodził się T. A, który w terminie prawem przewidzianym wniósł od niej odwołanie.
W złożonym środku odwoławczym T. A. podniósł, iż jego rodzina znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej oraz, że mieszkanie zajmowane przez niego usytuowane jest na poddaszu, na którym występują liczne skosy, które winny mieć wpływ na wyliczoną przez organ powierzchnię użytkową zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.