Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 marca 2013 r., sygn. V SA/Wa 65/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Beata Blankiewicz- Wóltańska, Sędzia WSA - Izabella Janson (spr.), Protokolant referent - Maryla Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2013 r. sprawy ze skargi [...] Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia elementów kalkulacyjnych dla potrzeb ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z dnia 5 grudnia 2012 r. wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez [...] Sp. j. (dalej: skarżąca) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej (dalej: Dyrektor Izby) z dnia [...] października 2012 r[...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w [...] z dnia [...] marca 2012 r. Nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] lutego 2007 r., Importer - spółka "[...], działając przez pełnomocnika - [...] Sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu, wg dokumentu SAD nr [...], towary zadeklarowane jako:
- w poz. 1 "[...]", w ilości 159 kartonów taryfując go do pozycji 9505, ze stawką celną w wysokości 2,7 % i stawką podatku VAT w wysokości 22%,
- w poz. 2 "[...]", w ilości 307 kartonów, taryfikując go do pozycji 3926 ze stawką celną w wysokości 6,5 % i stawką podatku VAT z wysokości 22%.
Do zgłoszenia załączono fakturę nr [...], w której zgłoszone towary określono jako: [...], przypisując im odpowiednie symbole.
Przedmiotowe zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (dalej WKC), co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz zarejestrowanie kwoty długu celnego. W ramach kontroli przeprowadzonej w trybie art. 78 ust. 2 WKC, organ celny I instancji zweryfikował całość dokumentów przedłożonych do zgłoszenia celnego z dnia 15 lutego 2007 r. i wobec wątpliwości co do prawidłowości zadeklarowanego kodu Taric postanowieniem z dnia 5 sierpnia 2009 r. wszczął postępowanie celno - podatkowe w zakresie klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wysokości cła od towarów ujętych w przedmiotowym zgłoszeniu celnym oraz określenia kwoty podatku VAT.