Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. V SA/Wa 2282/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania (spr.), Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant: specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2011 r. sprawy ze skargi "A." [...] Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego i określenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług; oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 2 września 2010 r. złożonej przez "A." [...] Sp. jawna w M. (zwany dalej: skarżącą) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] lipca 2010r. nr [...], uchylającą decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] października 2009 r. w zakresie określenia kwoty odsetek i w tym zakresie umarzająca postępowanie oraz utrzymująca zaskarżoną decyzję organu I instancji w mocy w pozostałym zakresie. Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z [...] listopada 2007r. skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym m.in. towar określany jako "artykuły dekoracyjne bożonarodzeniowe" w ilości [...] kartonów, taryfikując go do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 10 90 00) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%. Do zgłoszenia celnego załączono fakturę z [...] października 2007r., w których sporne sztuczne kwiaty określono jako: główki poinsecji.
Na skutek wątpliwości powstałych w wyniku kontroli postimportowej ww. zgłoszenia celnego przeprowadzonej w trybie art. 78 ust. 2 WKC, organ celny I instancji postanowieniem z [...] września 2009r. wszczął z urzędu postępowanie celno - podatkowe w zakresie dotyczącym określenia klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wysokości cła na potrzeby określenia podatku od towarów i usług, oraz określenia tego podatku w przedmiotowym zgłoszeniu celnym. W uzasadnieniu postanowienia wyjaśniono, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy świadczy, że towar opisany w poz. 1 SAD może być klasyfikowany do pozycji 6702 z konwencyjną stawką celną dla krajów trzecich w wysokości 4,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%. Poinformowano przy tym skarżącą o możliwości składania wyjaśnień i zapoznania się z aktami sprawy.