Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2011 r., sygn. V SA/Wa 2952/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania (spr.), Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura, Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant specjalista - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2011 r. sprawy ze skargi J. [...] O. - [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2010r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 6 grudnia 2010 r. złożonej przez J. [...] O. [...] (zwany dalej: skarżącym) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] października 2010r. nr [...], uchylającą decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] września 2009 r. w zakresie określenia kwoty odsetek i w tym zakresie umarzająca postępowanie oraz utrzymująca zaskarżoną decyzję organu I instancji w mocy w pozostałym zakresie. Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym.
Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z [...] października 2008 r. skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym m.in. towar określany jako "artykuły dekoracyjne bożonarodzeniowe" w ilości [...] kartonów, taryfikując go do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 10 90 00) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%. Do zgłoszenia celnego załączono fakturę nr [...] z [...] sierpnia 2008 r., w których sporne sztuczne kwiaty określono jako: gałązki i bukiety poinsecji, złote gałązki, gałązki eukaliptusa, kwiaty orchidei.
Na skutek wątpliwości powstałych w wyniku kontroli postimportowej ww. zgłoszenia celnego przeprowadzonej w trybie art. 78 ust. 2 WKC, organ celny I instancji postanowieniem z [...] grudnia 2008 r. wszczął z urzędu postępowanie celno - podatkowe w zakresie dotyczącym określenia klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wysokości cła oraz określenia kwoty podatku VAT w przedmiotowym zgłoszeniu celnym (doręczone skarżącemu). W dniu [...] czerwca 2009 r. organ I instancji, ponownie wszczął postępowanie celno - podatkowe w ww. zakresie, doręczając go skarżącemu oraz pełnomocnikowi przyjmując, iż w momencie wszczęcia postępowania postanowieniem z [...] grudnia 2008 r., Strona miała ustanowionego pełnomocnika do reprezentowania Jej przed organami administracji publicznej. W obiegu prawnym znajdowały się dwa postanowienia wywołujące ten sam skutek w postaci wszczęcia postępowania celno - podatkowego odnoście tego samego zgłoszenia celnego [...] z [...] października 2008 r. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. decyzją nr [...] z [...] września 2010 r. umorzył postępowanie wszczęte postanowieniem z [...] grudnia 2008 r. uznając je, za bezprzedmiotowe. Natomiast decyzją z [...] września 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. zmienił klasyfikację taryfową importowanych towarów zadeklarowaną w poz. 1 SAD ww. zgłoszenia celnego, określił kwotę długu celnego oraz określił kwotę zobowiązania podatkowego. Poinformował jednocześnie Stronę o obowiązku uiszczenia odsetek od retrospektywnie zarejestrowanego długu celnego. Przedmiotowe kwiaty zostały zaklasyfikowane do kodu Taric 6702 90 00 00 ze stawką celną w wysokości 4,7 % wartości celnej, co stanowiło podstawę do ustalenia kwoty należności celnych oraz określenia prawidłowej kwoty zobowiązania podatkowego z zastosowaniem 22 % stawki podatku VAT.